شهر هوشمند سیرجان
دوشنبه 9 اسفند 1395 الإثنين 1 جماد ثاني 1438 Feb 27 2017

جلسه ی شورا یار های اقتصاد مقاومتی با محوریت مساجد برای اولین بار در روستای محمود آباد در بخش زید آباد و روستای عزت آباد در بخش مرکزی شهرستان تشکیل شد.

در ادامه ی اقدامات ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی شهرستان سیرجان و با همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل گهر طرح صندوق های خرد روستایی پیگیری و دو جلسه جداگانه تشکیل شد.
 منصور مکی آبادی فرماندار ویژه سیرجان  سال اقتصاد مقاومتی را سال اقتصاد درون گرا دانست و گفت : ایران کشور مستقلی است و امسال با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی نیاز به تغییر نگاه و نگرش در مدیریت و استفاده بهینه از داشته های داخلی کشور است. اقتصاد مقاومتی در کل حول محورهای : رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی راکد، اختصاص تسهیلات به شرکت های تعطیل شده جهت راه اندازی مجدد آنها، تعریف پروژه های جدید باتوجه به پتانسیل های شهرستان و در آخر ایجاد صندوق های خرد روستایی به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان گام برداشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه هسته ی اولیه توسعه هر شهرستانی در روستا ها است پس نیاز است که دهیاران و شورا های روستایی پتانسیل ها و مزیت های نسبی روستا را شناسایی و با توجه به تخصص افراد منطقه طرح مخصوص به روستای خود را ارائه دهند.

منصور مکی آبادی این طرح را  از پایین به بالادانست و بیان کرد که برای تک تک روستا ها فرم هایی طراحی شده است تا بر اساس آن هر فرد بر اساس توان خود آورده ی مالی داشته باشد و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر 2 تا 3 برابر آن آورده ی اولیه را فراهم می کند تا طرح آن فرد به سرانجام برسد.

دکتر زمانی نماینده شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در ادامه توضیحاتی راجع به نقش این شرکت ارائه داد و گفت: در اجرای این طرح اولویت اصلی با جوانان 17 تا 24 سال بیکار ، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی( ره ) ، مدد جویان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار ، افرادی که محکومیت خود را پشت سر گذاشته و هم اکنون بیکاراند، اخراج شدگان و کارگران فصلی است.

وی قدم اول را شناسایی افراد بیکار و بررسی تخصص آنها دانست و گفت: در اجرای این طرح تنها به 2 مجوز (یکی از اداره کار و دیگری از اداره ای که مربوط به آن شغل) نیاز  است  و سعی می شود حد الامکان از روند بروکراسی اداری جلوگیری شود.

وی افزود شرط اول وجودآورده ی اولیه  فرد است تا بدین طریق فرد احساس مسئولیت کند و سپس فرد نیاز به آموزش دارد.

در نهایت روسای ادارت کمیته امداد امام خمینی (ره ) و بهزیستی اعلام کردند که این ادارات از افراد تحت پوشش خود که از طریق این طرح شغلی را ایجاد می کنند حتما حمایت کرده و در صورت تولید محصولی تا یک سال خرید آن محصول را ضمانت می کنند.

  شرکت تعاونی گهر عمران     شرکت معدنی وصنعتی گل گهر    

کلیه حقوق محفوظ است،استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و تولید: گروه زند